Oppo 105D Vylepšení zvuku přehrávače Oppo105D

Koupil jsem Oppo 105 D pro jeho funkce a spoustu možností. Navíc pochvalné recenze na zvuk mě ujistili, že to nebude takový propadák. Po krátkém čase jsem zjistil, že to za ty peníze nehraje zle, ale….prostor nebyl špatný, ale bez lokalizace. Basy nebyly špatné, ale chyběla hloubka, tvrdost.. Výšky tam byly, ale ostřejší. Středy detailní, ale příliš tlačené, ukřičené, ostré, bez barvy, jakoby plechový nádech. Celkově to bylo více technické, než hudební a pocit ostrosti se projevoval tím víc, čím víc jsem si to uvědomoval. Navíc to hrálo jakoby pořád stejně, dynamika byla prostě slabší, prostě ploché.

Proto jsem chvíli přemýšlel a hledal informace co by se dalo dělat. Nakonec jsem se rozhodl obrátit se na f. Casea a dnes vím, že jsem udělal dobře. Zvuk se změnil natolik výrazně k lepšímu, že je to pro mě jedna z nejlepších investic do hi-fi, jakou jsem kdy udělal ! (no dobře, ještě Sound Care pod repro ) Veškeré atributy zvuku se zlepšily. Prostor – nejen větší šířka i hloubka, ale přesná lokalizace a přibylo hodně vzduchu kolem zpěvu, nástrojů.. Zpěvák je téměr 3D. Basy jsou krásně hluboké, tvrdé,konturované, rozlišené. Mají větší „váhu“. Hlavně nejsou slité. Výšky mnohem příjemnější, přitom ničeho neubylo, právě naopak. Jemné detaily, dozvuky, doznívání tónů.

Středy jsou kapitola sama o sobě. Těžko se to popisuje, jsou výborné. Emoce, barevnost, přirozenost, rozlišení… jedním slovem HUDBA.

Bez nějakého zkoumání prostě muzika baví, nemám problém poslouchat 12 hodin v kuse, mám problém to po 12 hodinách vypnout. Neposlouchám zvuk, ale hudbu. Neunavuje a neuvěřitelně baví, na čímž se určitě projevuje nejen mikro dynamika, ale  i nárůst dynamiky.

Na závěr chci říct, že jsem se opravdu nechtěl zbavit všech těch možností, které Oppo nabízí. Takže, čistý cd  přehrávač za mnohonásobně více peněz než Oppo, by byl asi zvukově lepší, ale ten finanční rozdíl a ztráta možností Oppa byla pro mě nepřijatelná. Další možnost DA převodník. Ale opět velmi vysoká cena, ale hlavně další „krabička“ mi připadla nekomfortní. Zároveň jsem cítil, že Oppo je v mé sestavě – zesilovač LUXMAN L-590AX Mark II, repro ATC SCM 50 pasiv, subwoofer Velodyne SPL 1000 Ultra, repro kabel TARA LABS ISM The 2EX, interkont TARA LABS RSC Air 1EX,filtr N.A. , síťové kabely N.A. Zephyr T, Oyade Tunami a DH Labs Power Plus, tím nejslabším článkem sestavy, což se mi i potvrdilo.

Dnes cítím vyváženost systému a Oppo po úpravě perfektně zapadlo do celé skládačky. Navíc jsem zjistil, že už vůbec nepotřebuji subwoofer, kterým jsem se snažil dohánět nedostatky Oppa na basech. Je skvělé zjistit, že za tak málo můžu v dnešní době ještě pořád dostat tak moc. A těší mě, že kromě špičkového zvuku, plně srovnatelným s daleko dražsími  čistokrevnými CD přehrávači mi zůstaly i veškeré možnosti a funkce Oppa!

Takže spokojenost maximální a tímto ještě jednou děkuji f. Casea za výborný a ochotný přístup, jakož i za výborně odvedenou odbornou práci !

J. Nečas